Hogyan állítsuk be megfelelően az ajtópántokat?

A szekrény vagy a komód ajtópántjainak megfelelő beállítása igazi kihívást jelenthet azok számára, akik először szerelnek bútorokat, például költözéskor, amikor végre a saját otthonukba költöznek. Ne aggódj, a mi tanácsainkkal gyerekjáték lesz az egész. Hogyan állíthatod be az ajtók távolságát, hogyan változtathatod meg azok szögét, hogy sehol semmi sem érintkezzen és minden tökéletesen illeszkedjen, amikor bezárod? Olvass tovább, és megmutatjuk.

blog-panty

A legfontosabb, hogy a szekrényt az útmutató szerint kell összeszerelni

A helyes ajtóbeállítás alapja, hogy a bútor, a szekrény, a komód vagy más bútorok megfelelően legyenek összeszerelve. Mindig kövesd pontosan az útmutatót, és tartsd be a gyártó által megadott lépéseket az előírt sorrendben. A pántok beállításához azonban van egy kulcsfontosságú lépés, ami az utolsó szakaszok egyikéhez tartozik, ez pedig a hátlap felszerelése, amely gyakran úgynevezett farostlemezből készül. A farostlemezt általában a mellékfalakba és az alsó lapba illesztjük, végül felülről ráhelyezzük a bútor tetejét, és kis műanyag rögzítőelemekkel és csavarok segítségével rögzítjük minden egyes ponton. Mielőtt azonban ehhez hozzáfognál, győződj meg arról, hogy  minden egyes csatlakozást alaposan meghúztál, és szögmérő segítségével vagy a sarkok átlóinak mérésével, ellenőrizd, hogy a bútor oldallapjai valóban derékszögben állnak-e a felső és alsó lapokhoz képest. Csak így lesz a bútor valóban egy szabályos kocka vagy téglatest formájú, ha mindez rendben van, és nem valamilyen torzított rombusz, aminél sosem fogod tudni megfelelően beállítani a pántokat.

Hogyan állítsuk be a pántokat a szekrényen?

A leggyakrabban használt pántok két részből állnak, amelyek közül az egyik a szekrény oldalfalába, a másik pedig az ajtóra kerül. Egy ajtón lehet akár kettő, négy vagy több zsanér is. Miután az összes pántot felszerelted mindkét oldalra, az oldalfalon lévő csavarokat húzd meg körülbelül 80 %-ig. Ezután (lehetőleg egy másik személy segítségével) emeld fel az ajtót, és mindkét pántot egyszerre csúsztasd a megfelelő helyre a vezetősínbe (az útmutató képei szerint). Finoman húzd meg azt a csavart, ami összeköti a pántokat, és máris léphetünk a következő fontos lépéshez.

A pántok magassága, mélysége és mennyire kell behúzni őket

A modern bútorokon lévő zsanérokat gyakran három irányban állíthatók:

Az első a magasság beállítása, amelyet azonban nem minden esetben lehet módosítani. Néhány esetben a pántok a bútor oldalfalán egy harmadik nagyobb furattal is rögzítve vannak, és nem lehet őket fel-le mozgatni. Ha viszont az alkatrész rendelkezik csúszónyílásokkal, akkor finoman meglazíthatod a csavarokat, és a pántokat függőlegesen mozgathatod körülbelül 2-3 milliméterrel fel-le szükség szerint, így végül az egész ajtót is megemelheted.

A második a pántok mélységének beállítása, ehhez lazítsd meg a csavart, amely az egyes bútorszerelvényeket összetartja. Aztán vagy mélyebbre, vagy pedig felfelé csúsztatod el a zsanért. Ezzel szabályozhatod, hogy mennyire közel vagy távol lesz az ajtó a szekrény konstrukciójától. Ha túlságosan távol van, oldalról nem fog jól kinézni. Ha viszont túl közel, akkor a szélek súrlódhatnak. Mindhárom zsanérnak egyformán kell lennie beállítva.

A harmadik az ajtók helyzetének vízszintes beállítása, erre a célra egy csavar szolgál, amely eltolja a pántot, amely az ajtóra van rögzítve, és így közelebb vagy éppen távolabb viszi a másik oldaltól. Ez a lépés különösen fontos, ha a szekrénynek két ellentétes ajtaja van. Ha a pántokat megfelelően állítod be, akkor a két ajtó közötti rés pontosan ugyanakkora lesz fent és lent. Ha például fent szélesebb a rés, akkor a felső pántot egy kicsit távolabb kell húznod az oldalfaltól, hogy az ajtók jobban összeérjenek. Ez a beállítás néhány percet is igénybe vehet, amíg el nem éred a tökéletes eredményt.  Végül gondosan húzd meg az összes csavart, hogy biztosan fixen tartsák a pántokat.

Minden lépést és a megfelelő csavarokat egy rövid, szemléletes videóban is megnézheted, ami segít még jobban megérteni a folyamatot.

A gázrugó beállítása a konyhai ajtókon

A speciális pántok (ha nem számítjuk a kihúzható fiókrendszereket) közé tartoznak a gázrugók is, amelyeknél mindig beállítható a rögzítési pozíciójuk a szekrényen és az ajtókon, így befolyásolhatod a felnyitás magasságát. Néhány drágább modellnél a rugó erejét is be lehet állítani. Ha viszont a rugó ereje gyengülni kezd, érdemes kicserélni.

Hogyan szereljük fel az egyszerű zsanérokat?

A klasszikus fém zsanérok, amelyek két kis lemezből állnak, ma is megtalálhatók minden barkácsbolt kínálatában, és kiváló választást jelentenek, ha mondjuk egy régebbi bútordarabban tönkrement a pánt, vagy ha saját magad készítesz egy kis szekrényt vagy ládát. Az ilyen típusú pántok viszont nem állíthatóak egyik irányban sem, ezért nagyon fontos, hogy az első próbálkozásra megfelelően rögzítsd őket. A legtöbb ilyen zsanér mindkét oldalon 4 rögzítő furattal rendelkezik. A pántot rögzítsd két csavarral az ajtóra, majd azután a szekrényre vagy egyéb bútorra, és ellenőrizd, hogy megfelelően illeszkedik-e. Ha például magasabbra kell emelned vagy mélyebbre kell helyezned, a már előfúrt lyukak nem jelentenek problémát, mert a pántot még mindig rögzítheted a maradék két lyuk segítségével, és a csavarok így is játszva megtartják.