Gerincferdülés esetén milyen a jó matrac?

Átlagosan naponta 8 órát töltünk alvással, tehát életünk egyharmadát. Az emberek nagy figyelmet fordítanak a megfelelő munkahely kiválasztására, arra, hogy hol töltik az életük másik harmadát, de a szabadidőnknek és az egyéb kötelességeiknek is, amelyek a harmadik harmadba tartoznak. Az alvást azonban sokunk alulértékeli, pedig ez van a legnagyobb hatással arra, hogy hogyan is érezzük magunkat a nap folyamán. A gerincferdülésben szenvedők is tudják ezt. Ma megnézzük, hogy mi is pontosan a gerincferdülés és milyen matrac segíthet abban, hogy elnyomja a tüneteit.

aky-matrac-pri-skolioze-1

Mi is az a gerincferdülés (latinul: scoliosis)?

A gerincferdülés, azaz a skoliózis a hátgerinc olyan deformációja, mely alatt a gerinc torzióval társult oldalirányú elgörbülését értjük, melyet a csigolyák egymáson való elmozdulása, elcsavarodása okoz. Tehát a gerinc oldalirányú elgörbülését a csigolyák tengelyük körüli elcsavarodása kíséri, mely a háti szakaszon bordapúp, az ágyéki szakaszon kóros gerinc melletti elődomborodás kialakulásához vezet. Ritkább a kongenitális szkoliózis, mely a csigolyatest, csigolyaívek hibás fejlődése miatt alakul ki.  A jó hír azonban az, hogy a gerincferdülés kezelhető, rendszeres testmozgással, rehabilitációval, de az alvási szokások, a testtartás és általában az életmód megváltoztatásával (pl. az ülés és a fizikai aktivitás). Elsősorban a nyaki és a mellkasi gerincoszlop skoliózisa létezik, de kivételesen a nyaki gerincoszlop skoliózisával is találkozhatunk.

Az emberek a gerincferdülést csak a hátfájással kötik össze, azonban valójában egy ilyen deformáció számos más egészségügyi nehézséget is okozhat. A leggyakoribbak közé tartoznak a légzési rendellenességek (például az alvási apnoe), de a fejfájás, a végtagfájdalmak, a fáradékonyság és még számos további egészségügyi komplikáció.

Milyen matracot válasszunk gerincferdülés esetén

Azt azonban már az elején le kell szögeznünk, hogy a matrac kiválasztása előtt mindenképp ajánljuk, hogy konzultálj az orvosoddal, hogy milyen matracot ajánlana a gerincferdülésed típusa szerint. A Wilsondo vállalat nem vállal semmiféle felelősséget a nem megfelelő matrac kiválasztásából adódó egészségügyi komplikációk miatt. Ez a cikk csupán tájékoztató jellegű.

Gerincferdülés esetén a szakértők többsége ortopéd matrac választását javasolja. Ez azonban elég tág fogalom, és valójában sokkal fontosabb a matrac megfelelő keménységének kiválasztása. Hangsúlyoznunk kell, hogy a gerincferdüléses gyerekeknek nem volna szabad "felnőtt" ortopéd matracokon aludniuk, hanem inkább keményebb gyerekmatracokon, amelyek megfelelő alátámasztást biztosítanak a fejlődő gerincüknek.

A matrac megfelelő keménysége gerincferdülés esetén

Skoliózis esetén a közepesen kemény matrac a legjobb választás, amely minden alvási helyzetben egészséges egyensúlyt biztosít a kényelem és az alátámasztás között. A túl puha matracba könnyű belesüllyedni, ami a hátgerinc deformációját okozhatja, különösen oldalfekvés esetén. A nyaki gerinc viszont akkor szenved a leginkább, ha az ember egy rendkívül kemény matracon alszik. Annak, hogy hogyan válaszd ki a matrac megfelelő keménységét, egy külön cikket is szenteltünk.

A megfelelő ágyrács gerincferdülés esetén

Gerincferdülés esetén nagyon fontos a megfelelő ágyrács kiválasztása is. Az ágyrácsnak megfelelően szilárdnak kell lennie ahhoz, hogy megfelelő alátámasztást biztosítson a matracnak és ne süppedjen bele. Akár léces akár lamellás ágyrácsot választasz, ügyelj arra, hogy a súlyodnak megfelelő teherbírással rendelkezzen.

A megfelelő párna gerincferdülés esetén

Az anatómiai párnák jelentősen tudják növelni a kényelmünket alvás során és javítanak az alvási poziciónkon. Az alacsonyabb memóriahabos párnák tökéletesek háton alváshoz, míg az oldalfekvéshez inkább a klasszikus vagy a henger formájú párnák a megfelelőbbek.

Milyen alvási pozíció a megfelelő gerincferdülés esetén?

Ideális alvási pozíció a gerincferdülés esetén nem létezik. Egyes szakértők azt tanácsolják, hogy nem ajánlatos az oldalunkon feküdni még a megfelelő ágyrács, matrac és párna használata közben sem. A háton alvás során azonban nem kerül sor olyan könnyen oldalirányi deformációra. A megfelelő alvási pozícióról azonban érdemes tájékozódni az orvosunktól, ő pontosan meg tudja mondani a gerincferdülésünk típusa szerint.