A nagy egybenyitott helységek, amelyek a nappali, az étkező és a konyha összenyitásával jöttek létre, már kezdenek veszíteni a népszerűségükből. Sokan ugyanis visszatérnek a klasszikus megoldásokhoz, a különálló szobák formájában. Akár a régi panellakást alakítottad át, akár újépítésű házban laksz, amelyben soha nem is voltak külön ezek a helységek, és egy nagy 50 négyzetméteres egybenyitott helységről van szó, még mindig lehetőséged van rá, hogy ezeket a szobákat szétoszd - nem csak optikailag, de funkcionálisan is.
A konyha és a nappali szétosztása
Tulajdonképpen számos alapvető módja van annak, ahogyan leválaszthatjuk a nappalit a konyhától, esetlegesen az étkezőtől. Az egyik mikor csak optikailag választjuk el, például egy paravánnal vagy egy függönnyel. De jó megoldás lehet például egy bútordarabbal vagy egy beépített bárpulttal is. Egy másik módja, amikor funkcionálisan részlegesen választjuk el a két szobát. Ilyen esetekben választhatunk térelválasztókat és egészen a mennyezetig érő polcokat is. Az utolsó lehetőség pedig, mikor teljesen szétválasztva, két különálló szobát hozunk létre, ami azonban nem mindig megoldható.
Konyhával egybenyitott nappali előnyei
Az egybenyitott konyha és nappali kombinációjával már szinte minden újépítésű háznál és lakásnál találkozhatunk. Míg a gyerekszoba és a hálószoba még mindig elkülönítve maradnak, az egybenyitott konyha és nappali az a hely, ahol a család nappal a legtöbb időt tölti. A nagy előnye a kényelmes tág rendelkezésre álló tér, amelyet ez a két helység nyújt. Ez egy hely, ahol az egész család együtt töltheti az idejét. Főzés közben tévét nézhetsz és még a gyerekre is tudsz figyelni, akik a nappaliban játszanak. Ráadásul nagyobb vendégsereg érkezésekor kényelmesen mindenkinek helyet tudsz biztosítani és a kiszolgálásuk is sokkal egyszerűbb lesz.
Az elválasztott konyha és ebédlő előnyei
A különálló nappalinak és konyhának is természetesen megvannak a tagadhatatlan előnyei. Mondjuk a konyhából nem terjed tovább az ételszag és a pára a nappaliba. Vendégek érkezésekor egyenesen a nappaliba tudod vezetni őket, nem kell feltétlenül látniuk az elúszott konyhát. Hiszen, ha főz az ember rengeteg piszkos edény tud összegyűlni. Főleg mikor az ember látogatókat vár és sok finomsággal készül. Gyakran előfordul az is, hogy valaki tévét szeretne nézni, de a másik nyugodtan csendben szeretne főzni vagy élvezni a délutáni kávéját. Különálló helységek esetében ez nem jelent problémát. Az étkező sok otthonban dolgozószobaként is szolgál. Amennyiben össze van kötve a konyhával nehezen lesz a szobában csend és nyugalom.
Különböző megoldások a szobák szétválasztására
A konyha és a nappali újbóli szétosztásánál nagyon fontos mérlegelni a lehetőségeinket. A panelházakban például többnyire mindig két különálló helységről volt szó, amelyek ajtókkal voltak elválasztva. Az emberek kivették az ajtókat a kerettel együtt, esetleg megnagyobbították a klasszikus 80 cm nyílást 200 centiméteresre vagy még nagyobbra, de egyesek az egész falat kibontották. Így most újból fel kell építeni a falat és beépíteni egy ajtót. Ebben az esetben praktikus megoldást jelentenek esetleg a tolóajtók is. Ha azonban egy újépítésű házban van egy nappali szoba, amelynek alapterülete mondjuk 6 × 9 méter, akkor azt aligha lehet új válaszfallal elválasztani, mert az egyik újonnan kialakított helyiségben hirtelen túl kevés fény lenne, vagy a válaszfalnak az egyik ablakban kellene végződnie. Ugyanilyen a helyzet az L alakú nappalikkal is. Milyen lehetőségeink vannak tehát, ha egy új válaszfal nem jöhet szóba?
A térelválasztásra tökéletes harmonika ajtó, amely még kevés helyet is foglal:
Helységek elválasztása átépítéssel
Az üveges térelválasztó szinte semmi helyet nem foglal, ugyanis körülbelül 3 cm vastag (a térelválasztó válaszfalakkal ellentétben, amelyek vastagsága 20 cm is lehet. Hangszigetel és nem engedi át a szagokat, így megbízhatóan elválasztja a konyhát a nappalitól vagy az étkezőtől, sőt még a természetes fény 100 %-ást is átengedi az egyik szobából a másikba. Abban az esetben, ha ezt a megoldást kombinálod mondjuk a harmonika ajtóval, az egész helységet újra meg tudod nyitni mondjuk egy nagy családi ünnepség alkalmával.
Az ilyen fajta megoldások igazán népszerűek és praktikusak is:
Optikailag válasszuk el a konyhát a nappalitól
A mostani egyik legnagyobb trend a belsőépítészetben, amellyel egyre többet találkozhatsz a különböző blogokon, az úgynevezett lamellák. A kínálatunkban is találkozhatsz vele, mégpedig a Lamelo bútor kollekció személyében. A bútor család részét képezik a tolóajtók is, amelyek segítségével szintén egyszerűen és gyorsan el lehet választani két helységet. Lamellákból bútorokon és falpaneleken kívül térelválasztó falakat is gyártanak. Ezek része lehet mondjuk egy beépített könyvespolc is. Ez már stabilabb és időtállóbb megoldás, amellyel optikailag ketté oszthatod a teret. Beszerelésük egészen egyszerű, sajátkezűleg is megoldható, és ennek köszönhetően japán stílust csempészhetsz az otthonodba.
A szoba elválasztása esztétikusan, ami még kevés helyet is foglal: