Hogyan mossuk ki megfelelően a matrachuzatot?

Egyes matrachuzatok nagyon vastagok és nehezek. Ennek köszönhetően biztos lehetsz benne, hogy megvédik a matracot a sérülésektől és a szennyeződésektől, amelyek igazán mélyen be tudtak szivárogni a vastag textil rétegbe. De mit tegyünk, ha már tényleg bepiszkolódott a huzatunk? Olvasd el milyen különböző lehetőségeid vannak a matrac tisztítására, kimosására abban az esetben, ha nincs hozzá elég nagy mosógéped.

potah-na-matrac-

Hogyan mossuk ki a matrachuzatot?

Hogyan tudjuk hatékonyan kitisztítani a matrachuzatunkat? A legegyszerűbb módja, hogy szétcipzároljuk és mehet is a mosógépbe. Amennyiben könnyű és vékony a matrachuzat, például a poliészter szálakból készült huzatok, akkor kevesebb mint két kilogrammal rendelkezik, így kényelmesen bedobhatod kisebb mosógépekbe is. A vastagabb pamut huzatok azonban gond nélkül nyomhatnak akár hat vagy több kilót is. Amennyiben elég nagy elöltöltős mosógéped van, akár 12 vagy 18 kg mosási kapacitással, akkor az egy ilyen huzattal is elbír. Azonban mindig tartsd magad a megadott ajánlott mosási hőfokhoz, amelyről többnyire a matrachuzatban lévő cimkén találsz információt. Azonban a huzatok többsége, még a műszálas huzatok is, 60 Celsius fokon moshatók, amelynek köszönhetően biztonságosan megszabadulhatsz a nem kívánt szennyeződésektől és a mikroorganizmusoktól.

A matrachuzatot gyömöszöld be egy kis mosógépbe

Azonban mi a teendő, ha nem elég nagy a mosógéped? Számos lehetőség áll a rendelkezésedre. Ha a matrachuzatot be is tömnéd egy kisebb mosógépbe, garantáltan nem mosódna ki jól. Ugyanis nem lesz elég helye arra, hogy a mosógépben kellőképen mozogjon és forogjon. Így jobban jársz, ha egy órát a kádban szappanos vízben áztatod. Amennyiben a mosógépet túlterheled fennáll a veszélye annak is, hogy a vízzel átitatott huzat nagy súlyától megsérül a mosógép.

Akár kézzel is kimoshatod

A kézzel való mosás egyrészt időigényes és fizikailag megterhelő, másrészt viszont igazán megbízható módja a túlméretes dolgok kimosásának. Sokan még a mai világban is sokféle textíliát mosnak kézzel (a kádban, a mosdókagylóban vagy a kertben). Leggyakrabban főleg a rendkívül kényes anyagokat és szöveteket mossuk kézzel, amelyeket csak kézzel ajánlott kimosni. Aztán vannak azok a dolgok, amelyeket gyakran nem lehet csak úgy a mosógépbe tenni (a gyermekülés vagy babakocsi huzata, amelyek magához a szerkezethez vannak rögzítve stb.). Ezeket szintén leggyakrabban kézzel mossuk ki vagy tisztítjuk. Ennek nagy előnye, hogy a slag víznyomása alaposan kimossa még a mosószer maradványait is a textil szálaiból. A kézzel történő mosást megkönnyítheted például egy mosogatószivacs használatával. Ne felejtsd el, hogy a matrachuzatot megfelelően ki kell szárítani, legjobb a szabadban kiteríteni napos vagy szeles időben.

Vidd el a huzatot a tisztítóba

Manapság már lehetőség van professzionális segítséghez folyamodni, ugyanis már szinte minden városban találunk professzionális gépekkel rendelkező tisztítókat. Ők igazán elérhető áron, szinte jobb állapotban  adják vissza a matrachuzatunkat, mint új korában. A modern tisztítók különböző fertőtlenítő módszereket használnak, amelyek segítségével megszabadulnak a matracban található kórokozóktól.

Használj matracvédőt

A matracvédő és a lepedő rendszeres cseréjével és mosásával megelőzhető a matrachuzat beszennyeződése. A matracvédő nem enged át a matracba semmiféle folyadékot, amely főleg kisebb gyerekek vagy idősek esetén nagyon praktikus tud lenni. Azonban így is érdemes a huzatot legalább évente egyszer kimosni, pontosan a baktériumok és egyéb kórokozók elszaporodásának megakadályozása érdekében. Erre tökéletes időszak a nyár, amikor a matrachuzat a friss levegőn tökéletesen meg tud száradni.