REM alvás: Mi történik a REM fázisban az ember testével?

Biztos te is hallottál már valahol a REM alvásról. De sosem mélyedtél el jobban abban, hogy mi is az valójában? A következő cikkben bemutatjuk neked ezt az alvástípust, és elmagyarázzuk annak fontosságát az éjszaka folyamán, hogy mi az ideális arány a REM és Non-REM alvás között, valamint hasznos tippeket is megosztunk veled, amelyek segíthetnek, ha reggelente fáradtan ébredsz, és nem érzed magad kipihentnek.

rem-spanok

REM alvás

A REM alvást az interneten más néven is megtalálhatod, mégpedig úgynevezett paradox alvásként. A REM név valójában az angol rapid eye movement rövidítése, ami magyarul gyors szemmozgást jelent. Ha valaki ebben az alvásfázisban van, és felhúznád a szemhéját, láthatnád, hogy a szeme hihetetlenül gyorsan (és kicsit ijesztően) mozog. De inkább ne próbáld ki. :)

A REM alvás alatti folyamatok a testben

A REM alvás nem a testünk pihenéséhez fontos. Ebben a fázisban a rövid távú memóriánk átalakul hosszú távú memóriává. Ha tehát éppen az érettségire vagy a vizsgákra tanulsz, minél több minőségi alvásra van szükséged, magas REM alvás aránnyal. Ha nagyon élénk álmokat látsz, az is éppen a REM alvás alatt történik.

Non-REM alvás 

A Non-REM (vagy röviden NREM) alvási fázisában történik a tested kívánt regenerációja. A NREM alvás körülbelül az alvás teljes idejének 70 %-át teszi ki, és éjszaka még további fázisokra oszlik a NREM 1-től a NREM 4-ig, ahol mindegyik fázisban más és más folyamatok zajlanak a testedben. Éjszaka körülbelül 4-5 ilyen ciklust élhetsz át.

A megfelelő alvási fázisok aránya 

A REM és az egyes NREM fázisok váltakozását nem tudod befolyásolni. A REM alvás körülbelül az alvásod teljes időtartamának 25 %-át teszi ki, és a legintenzívebb REM alvást közvetlenül ébredés előtt tapasztalhatod. Éppen ekkor lehet részed a legőrültebb álmokban. Azonban azt, amit befolyásolhatsz, az a teljes alvásod minősége.

Hogyan növelheted az alvásod minőségét?

Ha minden reggel összetörve, kimerülten és fáradtan ébredsz, nehezen kelsz ki az ágyból, ideje elgondolkodnod, mit tehetnél a pihentetőbb alvásod érdekében. Az egyik leggyakoribb tanács, hogy legalább egy órával lefekvés előtt ne fogyassz semmit. Ugyanakkor az sem segít, ha éhesen mész aludni. Az alvás minőségére rendkívül negatívan hat a kék fény is. Ha teheted, legalább egy órával lefekvés előtt kerüld a képernyőket, vagy használj kék fényt szűrő eszközöket, szemüveget. A megfelelő hőmérséklet a szobában szintén kulcsfontosságú. Kényelmesen alhatsz akkor is, ha a szobádban csak 10°C van, de ha 23°C fölé megy a hőmérséklet, az rontja az alvás minőségét. Az arany középút 18-20°C között van. Egy jól kiszellőztetett helység és a tökéletes sötétség szintén fontos tényezők. Végül, de nem utolsósorban, a megfelelő matrac kiválasztása is elengedhetetlen. Ha a tiéd már elhasználódott, ne habozz, válassz egy új matracot a kínálatunkból, kedvező áron.  A minőségi alvás az egészséged és a közérzeted kulcsa, úgyhogy érdemes rászánni az időt és figyelmet.