Útmutató a matrac fertőtlenítéséhez, tisztításához

A matracban rendszeres használat mellett egy kész ökoszisztéma jön létre, amelyben több millió különböző baktérium, atka, vírus és rosszabb esetben penész és rovarok is megtalálhatók. Még a megfelelő gondoskodás esetén is érdemes a matracot időről időre fertőtleníteni. Ez még nagyobb jelentőséggel bír a különböző egészségügyi intézményekben és szálláshelyeken. Milyen módon és hogyan érdemes tisztítani és dezinfikálni a matracunkat? Olvass tovább és megtudhatod.

dezinfekcia-matraca-1

Mit is értünk a fertőtlenítés fogalma alatt?

A fertőtlenítés, azaz a dezinfekció a kórokozó mikroorganizmusok és más élő organizmusok fizikai vagy kémiai eltávolítását jelenti, amelyek fertőzéseket okozhatnak. Nem nagy az esély arra, hogy az ember a saját matracától fertőződjön meg. Ennek ellenére néhány betegség esetén ( pl. kötőhártya-gyulladás, kovid) az otthonunkban is sokszor kerül sor úgynevezett újrafertőzésre. Ez azonban elkerülhető az ágyneműhuzatok gyakori cseréjével és alapos átmosásával, továbbá a matrac említett fertőtlenítésével. A baktériumok, atkák és egyéb kórokozók elszaporodása ugyanis kellemetlen allergiás reakciókat, gyakori orrfújást, tüsszögést, bőrpírt és az alvásminőség romlását okozhatja. A matrac tisztításáról korábban már írtunk egy cikket.

A matrac beszennyeződésének megakadályozása

A matracokban lévő baktériumok elszaporodása azonban megelőzhető pár egyszerű szabály betartásával. Az első az, hogy tényleg rendszeres gyakorisággal cseréld le az ágyneműt, amit - különösen a nyári hónapokban - akár hetente is megtehetsz. Soha ne használd ugyanazt az ágyneműt két hétnél tovább. Minden második ágyneműcserénél érdemes a matrachuzatot is kimosni. A matracvédők használatával szinte teljesen kiküszöbölheted a matrac beszennyeződését. Az is fontos, hogy rendszeresen forgasd és szellőztesd a matracot, továbbá, hogy megfelelő minőségű ágyrácsra helyezd, hogy alulról is tudjon lélegezni.

Mikor kell fertőtlenítenünk a matracot?

A gyerekeknél történő apró balesetek esetén, átnedvesedéskor (például ha nagyon megizzadtunk), vagy egy komolyabb fertőző betegség esetén (például légzőszervi megbetegségek esetén) a matracot érdemes mindig kifertőtleníteni. A fertőtlenítést azonban érdemes preventív módon egyszer vagy kétszer évente amúgy is elvégezni, hogy biztos legyél benne, hogy jól gondoskodva van a matracodról. Így elkerülhető, hogy a matracban elszaporodjanak a kórokozók, amelyeknek tökéletes élőhelyet biztosíthat a nyirkos és meleg környezet.  

A matrac otthoni fertőtlenítése

A matracokat otthon is egyszerűen és teljesen ingyen ki tudod fertőtleníteni. Elég, ha egy meleg nyári napon kiviszed a matracot egész napra a teraszra vagy a kertbe és hagyod minden oldalát átszellőzni és átmelegedni a napon. Így a matracból garantáltan elillan minden felesleges nedvesség, továbbá az UV sugárzás és a magas hőmérséklet garantáltan kiirt számos kórokozót is. Amennyiben a matracot minden ágyneműcsere során hagyod pár órát a napon sütkérezni, biztos lehetsz benne, hogy megfeledkezhetsz a baktériumokról és atkákról.

A matrac fertőtlenítése UV segítségével

Manapság speciális UV fertőtlenítő lámpákat is tudunk vásárolni, amelyek képesek megszabadulni a baktériumok és egyéb kórokozók 99 %-tól. Az ivóvíz fertőtlenítésére, továbbá helységek, élelmiszerüzletek vagy orvosi rendelők fertőtlenítésére használják. Otthonra is vásárolhatsz egy ilyen UV lámpát, és így nem csak a matracot tudod rendszeresen dezinfikálni, de a kanapét, a foteleket és otthonod egyéb tárgyait is. Ennek a fertőtlenítési módszernek az az előnye, hogy rendkívül kíméletes a bútorokkal szemben és egészségügyi szempontból is biztonságos.

A matracok fertőtlenítése a kórházakban

A matracok fertőtlenítésekor a kórházak, idősotthonok, szállodák és más hasonló egészségügyi intézmények és szálláshelyek példájából is meríthetsz, ahol a fertőtlenítés az alfája és omegája a fertőző betegségek terjedésének megakadályozásának. Itt leggyakrabban a már említett vegyi fertőtlenítést alkalmazzák, mint amilyen például a klór alapú fertőtlenítés. Ez egy megbízható módja annak, hogy a matracban lévő baktériumok elpusztuljanak (például egy szórófejes flakon segítségével óvatosan fel lehet vinni a matracra egy vízből és klór alapú fertőtlenítőszerből álló oldatot). Ennek a hátránya azonban az, hogy egy ilyen fertőtlenítés után sokáig kellemetlen vegyszerszag marad meg a matracban. Továbbá ezek a vegyszerek az érzékeny bőrűeknél bőrproblémákat is okozhatnak.